HUDBA PRO BARBORU 

18. 8. 2017 v 18 hodin
Kostel sv. Barbory, Manětín

 
DUO MODUS - JYTTE VON RÜDEN (koncertní akordeon) a MARTA LÍBALOVÁ (housle) 

 

vstupné i všechny dary poslouží v projektu záchrany
vzácných varhan v kostele sv. Barbory

V pečlivě vybraném a připraveném programu se prolnuly příběhy skandinávských a českých umělců spojené obdobím baroka a romantismu s přesahem do současnosti, který byl symbolicky stvrzen samotnými interpretkami světového formátu  Jytte von Rüden, Dánsko (koncertní akordeon) a Martou Líbalovou, Česká republika/Dánsko (housle). Obě tyto dámy jsou docentky na Danish National Academy of Music v Odense, Dánsko.  
V první části koncertu zazněla svita o pěti větách „Z Holbergových časů – Svita ve starém stylu G dur op. 40“(ang. From Holberg's Time - Suite In the Old Style in G major, nor. Fra Holberg's tid - Suite i gammelstil ). Opravdu zajímavá byla úprava pro akordeon a housle z originálu napsaného pro smyčcový orchestr. Jytte von Rüden dokáže na akordeon zahrát „celý orchestr“, takže hudba zní zcela plně a velice působivě.  
Česko/dánská melodie Carl Nielsena (1865-1931), jeho poslední orchestrální práce na objednávku z Danish Radio k připomínce návštěvy českého dirigenta Jaroslava Krupky, zazněla v další části koncertu. Autor zde využil melodie české (Teče voda teče) a dánské (Královna Dagmar) lidové písně a stvořil velmi atraktivní a slavnostní dílo. Zajímavé je, že český prvek je zastoupen i v dánské písni v osobě královny Dagmar – české princezny, která si vzala dánského krále Valdemara (1170 -1241). Text původní písně se zmiňuje o královnině veliké zbožnosti a reflektuje její zpověď v hodině poslední.
Do programu byly také zařazeny „Romantické kusy“ (1887) od Antonína Dvořáka a další zajímavé skladby.

Atmosféra koncertu byla naprosto úžasná. Obě interpretky svými výkony a svým samozřejmým a přirozeným projevem zcela okouzlily publikum, které dokonale pochopilo a tiše vnímalo a dýchalo s nimi.
Nádherný zážitek pro nás všechny! DĚKUJEME!!!

 


 

 


... zpět